Fælleslistens kandidater

Del med dine venner

Vi er rigtig glade for at kunne præsentere Fælleslistens hold til kommunevalget i november 2017!

Rigtig mange gode kandidater har valgt at slutte sig til Fælleslisten, for at gennemføre praktisk politik, som giver mening for den enkelte borger i kommunen.

Det er nemlig det Fælleslisten er til for:
At sætte borgerne i centrum og bygge en kommune som er den bedste ramme for den enkelte borgers liv. Det handler ikke om ideologier og partipolitiske principper, det handler om praktisk politik udviklet i Sønderborg kommune for folk i Sønderborg. 

Klik på det enkelte foto for at komme frem til kandidatens profilside. Der kan du lære mere om de enkelte kandidater og hvad de står for.

Aase Nyegaard, Augustenborg

Erik Lorenzen, Iller

Camilla Brejnbjerg Beier, Lysabild

Michael Herold, Høruphav

Jens Liebe-Lindgreen, Tandselle

Luis da Gama, Kirke Hørup

Jytte Aaen, Stevning

Henrik Raksa Hansen, Gråsten

Ejler Skjerning, Sønderborg

Del med dine venner

Fælleslistens kandidater 2017

Del med dine venner

Fælleslisten er stolt over at kunne præsentere et stærkt hold af kandidater til valget i november 2017!

Alle kandidater har et stærkt ønske om at gøre en indsats for Sønderborg kommune. Alle med den indstilling, at det ikke er ideologier og landspolitiske holdninger der skal sætte begrænsninger for, hvad der skal ske i vores lokalområde.
Fælleslisten og kandidaterne kæmper ikke for et parti eller en ideologi, men kun for din og vores kommune, Sønderborg.

Fælleslisten har den 19. april afholdt sit opstillingsmøde og 9 borgere er på nuværende tidspunkt klar til at give deres bidrag til at gøre Sønderborg kommune til et endnu bedre sted at bo, arbejde og uddanne sig.

Kandidaterne er sideordnet opstillet på listen, som ser sådan ud:
1. Aase Nyegaard ( borgmesterkandidat) – Augustenborg
2. Erik Lorenzen – Iller
3. Camilla Brejnbjerg Beier – Lysabild
4. Michael Herold – Høruphav
5. Jens Liebe-Lindgreen – Tandselle
6. Luis Da Gama – Kirkehørup (ikke med på fotoet)
7. Jytte Aaen – Stevning
8. Henrik Raksa Hansen – Gråsten
9. Ejler Skjerning – Sønderborg

 

Følg os her på siden og på Facebook – vi vil i den kommende tid bringe portrætter af hver enkelt kandidat.

Del med dine venner